Buna ziua tuturor,
Sunt foarte fericit ca am luat o mica vacanta de o luna de zile si ca am finalizat cu bine primul an de cresa si as vrea sa imortalizez acest lucru prin a va povesti "pataniile" mele intr-un mic jurnal.
Cum am spus in alte postari , am inceput anul de cresa pe 2 octombrie 2012, intr-o zi de marti la o varsta frageda de 1 an si 9 luni. Am plans si am facut un scandal ca nu stiam ce se intampla, de mami ma lasa cu femeile acelea straine pentru mine: "Ce ma fac eu acum singur aici, fara mami a mea?" Am stat numai in bratele Dnei Flori si nu am vrut sa mananc, sa ma joc, nimic. Abia asteptam sa vina mami a mea. La ora 12:30 cand am vazut-o in usa , am simtit ca sunt iar fericit si ca nu a fost decat un mic cosmar din care m-am trezit. Am ajuns impreuna acasa si am mancat cu mami, am dormit in bratele ei. Eram cel mai incantat, dar fara sa stiu ca a doua zi urmeaza o alta zi grea pentru mine. Imi aduc aminte ca mami imi povestea ca a doua zi vom merge din nou, si sa fiu cuminte, sa nu m-ai plang ca ea vine dupa mine, s.a.m.d, dar eu nu vroiam sa aud ceva cu ce nu eram de acord. Asa ca a doua zi am facut greva foamei. Nu am mancat la cresa ca una la mana, nu imi placea, si a doua ca vroiam acasa cu mami. Mami cand m-a luat la 12:30 am fost lihnit incat am "golit" frigiderul acasa, iar in jur de 16 am adormit. Evident ca am facut indigestie, am mancat ca porcusorul, si m-am trezit ca imi venea sa vomit. Si apa pe care o beam , o vomitam.Am tinut-o asa pana seara. Mami mi-a dat ceva tratamente , pe care si alea le uram si i le reuzam categoric, agream painica prajita si cam atat. Am fost atat de rau incat 4 zile am ramas acasa. In ciuda faptului ca eram bolnavior , eram si bucuros ca am scapat de cresa. :-) Dupa o saptamana, iar am luat-o de la capat incat am fost muscat de un copil intr-una din zile ca nu m-ai vroiam sa merg si din acest motiv. mami credea ca trauma psihica pe care o traiam in acest timp sa nu ma afecteze in viitor. Asta va vedea ea daca ma afectat sau nu. Acum e prea devreme sa ne dam seama si prea ocupati cu acomodarea mea la cresa. Dupa vreo luna m-ai exact am simtit ca imi este familiar cercul de copii si oamenii de care sunt inconjurat, dar nu a durat foarte mult pentru ca am luat vacanta de Craciun. In aceasta vacanta de 2 saptamani am si uitat ce merg la cresa. Eram ocupat cu zapada, cadouri, plimbari, etc Era perfect pentru mine in perioada asta, dar a venit si ianuarie 7,2013 cand mami a inceput serviciul si eu trebuia sa merg la cresa DIN NOU :-(( . Cum credeti ca m-am manifestat , evident ca mai rau ca in prima zi. A fost groaznic. Am vrut la mami din nou, sa nu ma lase acolo, m-ai ales ca de acum trebuia sa raman si sa dorm la pranz. Offf prin ce trebuie sa trec eu....nu sunt decat un copil si vreau jucarii :-) Asa ca usor ... usor ... trebuia sa ma integrez si sa ma acomodez ca nu aveam incotro, in ciuda faptului ca am fost si muscat, si lovit, si racit, si cu temperatura, am trecut prin aceste "simptome" , dar in fond ma bucur putin ca nu am luat varsat de vant.
Acum este 31 iulie 2013 si este ultima zi de cresa . Sunt cel mai fericit si abia astept sa ma joc, sa ma distrez , sa fac plaja, sa ma plimb, etc ca doar e vara si sunt si eu pe val :-)).
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu