marți, 2 octombrie 2012

Jurnalul primului an de viata

M-am nascut pe 5 ianuarie 2011 in ajun de boboteaza. Sunt un copil norocos, sanatos de nota APGAR 10 cu 51 cm si 3.800 kg, saten inchis cu ochii negri. La 2 luni exact, pe 5 martie 2011 am fost botezat la Manastirea Sf. Andrei. Am petrecut prima zi de sfintele paste cu parintii mei si nasii . Vara anului 2011 la 6 luni am fost prima data la plaja unde mi-a placut la maxim. La 7 luni si 1 saptamana mi-a iesit primul dintisor si cred ca de durere am strigat-o pe mama, primul meu cuvant. La 8 luni si 2 saptamani eram la Viseul de Sus cu Mocanita impreuna cu parintii si fam. David Dana,Daniel si Leo. Au avut mult curaj parintii mei sa ma i-a in concediu asa departe :-)), dar a fost un concediu reusit. in aceasta perioada am si inceput sa ma sustin pe fundulet motiv pentru care am "sarit" de la statul in pat sau in bratele mamei, in premergator. De mancat ce pot sa va zic ca sunt un "haplea" adica mananc cu mici exceptii; fara branza, cascaval, si altele care le descopar si nu prea imi plac. Laptele mamei este mult mai bun. Cu alte peripetii in cursul acestui an, iaca ca a venit si iarna cand am probat prima data saniuta caa fugea cu mine si mami pe zapada din curtea nasilor mei. primii pasi i-am facut la 11 luni jumate, in perioada craciunului. La revelion statea mami in spatele meu ca sa nu cad, dar le bajbaiam asa cu mersul :-)) la mot mergeam chiar singur, dar tot era cineva pe langa mine care sa ma prinda. Abia peste vreo luna doua am pornit mai bine. M-a intarcat mami atunci ca ce am suferit .... norocul meu a fost ca o aveam pe mamaia Elena si Lori (matusica) si am fost usor de retinut. Pe parcurs mai aflati vesti de la mine. Pentru acum este de ajuns :-))
















Un comentariu: